Westernová sedla nebo také kovbojská jsou sedla určená k celodenní práci nebo jízdě na koňském hřbetě. Od toho klasického, anglického sedla se liší hned v několika důležitých věcech. Westernových sedel existuje celá řada, obvykle se rozlišují podle toho, na co přesně jsou určené a jakou mají specializaci. Všechna westernová sedla jsou ale vždy konstruována tak, aby poskytovala maximální pohodlí jezdci i koni i v tom nejnáročnějším terénu.
Rozdíly oproti klasickému sedlu
Rozdílů oproti klasickému sedlu najdeme velké množství. Už na první pohled je patrné, že westernová-kovbojská sedla jsou mnohem větší a také kvalitnější. Čím jsou však větší a kvalitnější mohou být i pěkně těžká, váha sedla pak dosahuje něco mezi 15 – 25 kilogramů. Sedla jsou ale velmi dobře konstruována, takže se váha jezdce na koňském hřbetě rovnoměrně rozkládá a kůň tak netrpí, i když na něj jezdec sedí po celý den.
Jen samotné sedlo však pohodlí a kvalitní jízdu nezaručí. K tomu je potřeba také westernový podbřišník. Ten je nezbytnou součástí každého sedla. Slouží k tomu, aby sedlo zůstalo stále na svém místě, nepohybovalo se, neposunovalo se a tím se jízda na koni stává teprve bezpečnou a kvalitní.
Jak zajistí podbřišník pohodlí a proč je tak důležitý
Podbřišník nikdy nesmí způsobovat koni otlačeniny. Aby bylo jeho užívání bezpečné, jistí jej dva popruhy. I v tomto případě je podbřišníků několik druhů, mohou být s gumou, anatomicky tvarované nebo speciálně určené pro drezuru koně. Vybírat se dá i z několika různých velikostí. Většinou se dají skvěle a jednotlivě sladit s ostatním příslušenstvím tak, aby byla vždy zajištěna maximálně pohodlná jízda na koni.
Je zvykem westernová sedla krásně a honosně zdobit, většina majitelů je vlastní po celý svůj život, pokud tedy jde o skutečně kvalitní sedlo. Pro začátečníky většinou představuje pohodlnější způsob, jak se na koni projet. Díky tomu, že je westernové sedlo mnohem větší než sedlo klasické, sedí se v něm logicky i pohodlněji.