Berners-Lee se narodil roku 1955 v Londýně. Jeho rodiče se podíleli na vývoji jednoho z prvních počítačů vůbec, který nakonec vstoupil do dějin informatiky jako Mark I. Po ukončení studia fyziky v Oxfordu pracoval Berners-Lee v odvětví telekomunikací a softwarového inženýrství. V roce 1984 nastoupil do CERNu (Evropská organizace pro jaderný výzkum) v Ženevě a právě tam se mu v hlavě zrodila myšlenka webu – původně to měl být virtuální prostor, kde by mohli vědci z celého světa sdílet výsledky svých výzkumných činností.
Své myšlenky poprvé sepsal Berners-Lee v roce 1989 do výzkumné zprávy. Později představil tři základní prvky, které podle něj byly naprosto nutné k realizaci webu:
· Webová stránka nebo-li to, co uživatel ve finále uvidí
· Webový prohlížek nebo-li program, jenž umožní uživatelům dostat se na webovou stránku
· Webový server, tedy počítač, na němž bude webová stránka,,hostována“
V roce 1990, za pouhý jeden rok od představení svého nápadu vědeckému světu, byla spuštěna první funkční verze webu.
Je třeba si uvědomit, že web se nerovná internet, je pouze jednou z mnoha služeb, které internetu využívají, jako je například elektronická pošta, sdílení souborů nebo hraní online her. Web, snad nejvýznamnější služba na internetu, umožňuje uživatelům procházet dokumenty, které byly na internet nahrány, a tak se v této informační síti lépe orientovat.
Spuštěním webu však příběh jeho zakladatele nekončí, ba naopak. Hned od počátku se Berners-Lee neorientoval na zisky, jak by to nejspíš mnoho lidí udělalo, ale zaměřil se na udržování hodnot a principů, ze kterých web vzešel. Těmito hodnotami je především otevřenost webu a transparentní využívání dat. Pro tyto účely založil Berners-Lee již v roce 1994 organizaci World Wide Web Consortium.
V roce 2015 oslavil Berners-Lee šedesát let. V současné době se netají obavami o budoucnost webu, kritizuje ale již i některé současné problémy, jako je například sběr a prodej údajů o uživatelích webu.