Dříve nebylo ničím výjimečným, mít svůj vlastní dům, na venkově tomu ani jinak nebylo. Ve velkých městech se jednalo o zastavění spíše okrajových částí. Dnes je trend jiný a nejen rodiny s dětmi touží po vlastním prostorném bydlení. Dříve méně oblíbená místa „za městem“ jsou dnes ve velkém zastavována, stejně je tomu i u zahrádek, které se hojně prodávají jako stavební pozemky.
Jestliže jste po vlastním domě zatoužili a máte i konkrétní představu o tom, jak svoje budoucí bydlení zainvestujete, pak se možná potýkáte s otázkou, zda dům postavit nový od základů nebo koupit nějaký starší a upravit si ho k obrazu svému.
Nový nebo starý?
Při chystání plánu můžete architektovi do jeho plánů, jak se říká „kecat“, máte možnost domluvit se na tom, zda vaše představa je reálná či zda z ní budete muset slevit. Nemáte ovšem možnost vidět ho konkrétně zasazený v dané lokalitě a také vám asi dost obtížně někdo řekne, jak bude okolí, např. okolní zástavba, vypadat za několik let, těžko ovlivníte, co si váš soused postaví. To může v budoucnu přinést velké zklamání.
U staršího domu už jste oproti tomu ve výhodě, navíc má dům svoji historii a udála se v něm spousta věcí, které mu vdechly život. Úpravy mohou být ale finančně náročné a papírování kolem toho nebude zrovna procházka růžovým sadem. Kdo se ale opravdu ve starém domě může vyřádit podle libosti, to jsou kutilové, nejen muži, ale i mezi ženami už jsou takové, které si dokáží poradit třeba s opravami dřevěných prvků. Čekat vás však mohou problémy s rozvody vody a elektřiny, v malých vískách problémy s kanalizací nebo prohloubením studny. Co je ale velkým plusem, máte možnost poznat své budoucí sousedy, hlavně na vesnicích a menších městech, starousedlíky, což vyhovuje těm, kteří nemají rádi anonymitu velkých měst.
Ať už se přikloníte k jakékoliv variantě, ohledy musíte brát i na dopravní dostupnost a občanskou vybavenost (školka, škola, obchod).